Kui sügisesed äikese pilved hakkavad talve tulles taanduma, siis Paide Muusika- ja Teatrimajas kärtsuvad need edasi. Kas on see seotud PAMT´iga või maja uue direktori otsingutega? Selgub, et siiski mitte. Mürtsub hoopis teatrimaja suures saalis. Lava on klassiruumiks kujundatud. Sinna on kogunenud kamp täiskasvanuid, kes end kuidagi koolipinkide taha sätitada püüavad. Tegemist on rahulolematusest pakatavate lapsevanematega, kes on justkui kogunenud klassiruumi oma maimukeste eest seisma. Kuniks saabub õpetaja Müller. 25 aastase staažiga pedagoog, kes ei aima, mis teda ees ootab. Või vähemalt nii jääb esialgu mulje. Õpetaja Müller pikeerib osavalt lastevanemate karme süüdistusi kuniks ta murdub ja lahkub.

Ja siis algab see õige magus osa. Ühegi klassiruumi kogunenud lapsevanema luukere ei jää kappi redutama. Kõigi kisutakse välja ja pühitakse tolmust. See on sissejuhatus halloween´ks. Sest täpselt nii jube see olekski, kui klassikaaslased Janne ja Frits avastaksid oma vanemate afääri opel tagaistmel. Või mis tegelikult toimub Lukase vanemate vahel. Või Janne.

Polegi pelgalt lavastus vaid peegeldus meist ja meie ümber olevast. Peegeldus sellest, mida lapsed endas tahtmatult kooli kaasa kisuvad. Mis planeedilt peavad küll õpetajad olema. Ja milline nõudlikus. Maanduda veatult nagu Muski rakett. Ilma ühegi isikliku elu kriimuta st probleemita. Õpetaja kelle piiritu subjektiivsus, armastus, subjektiivne armastus ja vankumatud põhimõtted teevad lapsest inimese…

Avastan, et teema on sedavõrd akuutne, et unustan hetkeks laval toimuva ning huumoritaju. Publiku püstijalu aplaus ja hõisked toovad mind tagasi hetke. On 29 oktoober, Paide Muusika- ja Teatrimaja suur saal, VAT Teatri etendus “Müller peab lahkuma”.

Autor: Sten Hiis